AWARD WINNERS 2013

JUNIOR DIVISION HIGHEST MARK AWARDS awarded in:

  • National: FRANCESCA RAWLINSON & BO VALENTINE COLES

  • Classical Ballet: EMMA WALKER & SAMANTHA FOSTER

  • Character: SAMANTHA FOSTER   

  • Greek: MILLIE IRVINE 

  • Modern: TEGAN O’BRIEN

  • Tap: SAMANTHA FOSTER  

  • Song and Dance: ENRIQUE NGBOTOKA  

 

SENIOR DIVISION HIGHEST MARK AWARDS awarded in:

  • National:  ELLIE SMYTH & ALISSA NIEHORSTER   

  • Classical Ballet: CLAIRE RUTLAND

  • Character: DANIELLE HARDY

  • Greek: AMELIA WATSON 

  • Modern: ELLIE SMYTH & ALICE BALLANTYNE   

  • Tap: ALICE BALLANTYNE  

  • Song and Dance: MILLIE HOOD

 

DUET HIGHEST MARK AWARDS awarded in:

  • Classical Duets – Junior Division: NO RECORD

  • Stage Duets – Junior Division: OLIVER CHARMAN & CHRISSIE BHIMA

  • Classical Duets – Senior Division: MILLIE HOOD & ELLIE SMYTH   

  • Stage Duets – Senior Division:  MILLIE HOOD & ELLIE SMYTH 

 

GROUP CUP WINNERS:

  • The Rosemary Carden Trophy for highest mark in Classical, 9yrs and under: SUZANNE LOGAN DANCE 

  • The A G Hume Challenge Cup for highest mark in Classical, 12yrs and under: JBS DANCE

  • The Seager Evans Challenge Cup for highest mark in Classical, any age: GLENDALE THEATRE ARTS SCHOOL   

  •  The Adrienne Wenstone Trophy in Memory of Ethel Baker for highest mark in a Troupe, 9yrs and under: GLENDALE THEATRE ARTS SCHOOL  

  • The Ann Whetham Cup for highest mark in a Troupe, 12yrs and under: GLENDALE THEATRE ARTS SCHOOL  

  • The Elizabeth Hodgshon Challenge Cup for highest mark in a Troupe, any age: A2Arts

  • The Mavis Ward Memorial Cup for highest mark in Musical Theatre Class: GLENDALE THEATRE ARTS SCHOOL  

  • The Jean Butterworth Memorial Trophy for highest overall mark in Groups: GLENDALE THEATRE ARTS SCHOOL  

 

ADJUDICATOR’S CHOICE AWARDS

  • The Jodie Harrop Cup for the winner of the Junior Trophy Class: TEGAN O’BRIEN

  • The Yolande & Valerie Leroy Shield for the winner of the Senior Trophy Class: LUCY BRAGG 

  • The Rosemary Warner Trophy for the winner of the Ballet final 10-12yrs: MOLLY VILLIERS 

  • The Gibraltar Award To represent Sussex Festival in Gibraltar: TALIA WENSTONE

  • The Bridget Espinosa Scholarship to London Studio Centre Summer School: LEAH SALVAGE

Online Database design by JENNI LEWIN-TURNER  in conjunction with PANDORA 

Logo designed by EMILY CARY

Charity No: 1138597    Company No: 073311337    © Sussex Festival of Dance and Song.    All Rights Reserved.    
Please note: It is against copyright to download these images. If you wish to purchase images, please contact Sussex Festival.

Sussex Festival of Performing Arts is not responsible for the content of external websites.

logo_1_biff_on_white_with_strapline.jpg
TP AED-Logo-Nominated-Festival.png
  • Facebook Social Icon