AWARD WINNERS 2015

JUNIOR DIVISION HIGHEST MARK AWARDS awarded in:

 

  • National: KEIRA BATEMAN    

  • Ballet: ELLIE GREENWAY

  • Stylised & Modern Ballet: BO VALENTINE COLES  

  • Character:   ELLIE GREENWAY  

  • Greek:  BO VALENTINE COLES

  • Modern: LUCY SPIERS  

  • Tap: LUCY SPIERS   

  • Song and Dance: LUCY SPIERS  

  • Contemporary: LUCY SPIERS

  

SENIOR DIVISION HIGHEST MARK AWARDS awarded in:

 

  • National: EMMA STEVENS     

  • Ballet: AMY PAGE

  • Stylised & Modern Ballet: CHARLOTTE OLLIFFE 

  • Character: CHARLOTTE OLLIFFE

  • Greek: EMMA STEVENS    

  • Modern:  CHARLOTTE OLLIFFE   

  • Tap: MILLIE COLYER    

  • Song and Dance: EMMA STEVENS

  • Contemporary: TOBIAS RICHARDS

  • Choreography: DANIELLE HARDY

 

DUET HIGHEST MARK AWARDS awarded in:

 

  • Classical Duets – Junior Division: BO VALENTINE COLES & ROSABELLA MURPHY   

  • Stage Duets – Junior Division: OLIVIA LLOYD & ROSABELLA MURPHY 

  • Classical Duets – Senior Division: BETHANY CLARK & TEGAN O’BRIEN     

  • Stage Duets – Senior Division: OLIVER CHARMAN & CHRISSIE BHIMA

  

TRIOS & QUARTETS HIGHEST MARK AWARDS awarded in:

 

  • Classical Trios & Quartets - Junior Division: BO VALENTINE COLES, KEIRA BATEMAN, HATTIE PERCIVAL WATKINS                                                     & ROSABELLA MURPHY

  • Stage Trios & Quartets - Junior Division: FLEUR ASTON, ROSABELLA MURPHY, OLIVIA LLOYD & RUBY NEVILLE  (Adjudicators choice)     

  • Classical Trios & Quartets - Senior Division: CHARLOTTE OLLIFFE, HOLLIE PREST & AMY PAGE   (Adjudicators choice)      

  • Stage Trios & Quartets - Senior Division: BETHANY CLARK, TEGAN O’BRIEN, KEIRA BATEMAN & BO VALENTINE COLES  (Adjudicators choice)    

 SPECIAL AWARDS awarded for:

 

  • The Jodie Harrop Cup for the winner of the Junior Trophy Class: CAITLIN GODFREY (SWINDON ACADEMY OF DANCE)    

  • The Yolande & Valerie Leroy Shield for the winner of the Senior Trophy Class: CHARLOTTE PAYNE (SWINDON ACADEMY OF DANCE)   

  • The Rosemary Warner Trophy for the winner of the Ballet final 10-12yrs:  CARYS CLARK (SHINING STARS ACADEMY)   

  • The Bridget Espinosa Scholarship to London Studio Centre Summer School: CHARLOTTE OLLIFFE (SUMMERSCALES)

  • The Gibraltar Award To represent Sussex Festival in Gibraltar: BETHANY CLARK (JEAN BUTTERWORTH SCHOOL OF DANCING)

  • The Adjudicators Choice Award: ELLIE GREENWAY (SUMMERSCALES)

  • The Sussex Festival Adjudicators Award for Most Entertaining: Quartet 9 & under – ROSIE ROBSON, OTTILEE GREGORY, EMMA KING & SOPHIE FLEMING (A2ARTS)

  • The Pebble Trust Award: LEAH SALVAGE (A2ARTS) 

     
GROUP CUP WINNERS:

 

  • National Groups 9 & Under: EASTER TIME IN SWEDEN -  SWINDON ACADEMY OF DANCE

  • Character Groups 9 & Under: THERES NO SUCH THING AS A LOCH NESS MONSTER - DANCE DESIGN THEATRE ARTS

  • Modern Groups 9 & Under: BOX OF DELIGHTS - DANCE DESIGN THEATRE ARTS

  • Tap Groups 9 & Under: NICE WORK IF YOU CAN GET IT - DANCE DESIGN THEATRE ARTS

  • Song & Dance Groups 9 & Under: CLOUDS - DANCE DESIGN THEATRE ARTS

  • Character Groups 12 & Under: HALLOWEEN - DANCE DESIGN THEATRE ARTS

  • Stylised & modern Ballet 12 & Under: CELTIC RHYTHYM - SWINDON ACADEMY OF DANCE

  • Modern Groups 12 & Under: POLKDOT SUIT - SUMMERSCALES PERFORMING ARTS       

  • Tap Groups 12 & Under: BLOW GABRIEL BLOW - DANCE DESIGN THEATRE ARTS     

  • Song & Dance Groups 12 & Under: I’VE GOT RYTHYM - DANCE DESIGN THEATRE ARTS

  • Character Groups 15 & Under: IMAGINATION - GLENDALE THEATRE ARTS      

  • Classical Ballet Groups 15 & Under: SERENDIPITY - SUMMERSCALES PERFORMING ARTS

  • Stylised & modern Ballet 15 & Under: EASTERN PROMISE - SWINDON ACADEMY OF DANCE

  • Contemporary Groups 15 & Under: JULIET LETTERS - DANCE DESIGN THEATRE ARTS

  • Modern Groups 15 & Under: QUANTUM - GLENDALE THEATRE ARTS    

  • Tap Groups 15 & Under: HAPPY - DANCE DESIGN THEATRE ARTS

  • Song & Dance Groups 15 & Under: ARABIAN NIGHTS - GLENDALE THEATRE ARTS

  • Character Groups 21 & Under: SIMBA’S PRIDE - GLENDALE THEATRE ARTS

  • Classical Ballet Groups 21 & Under: DIVERTISSEMENT - JEAN BUTTERWORTH SCHOOL OF DANCING 

  • Stylised & modern Ballet 21 & Under: WHO CARES - SUMMERSCALES PERFORMING ARTS     

  • Contemporary Groups 21 & Under: PETIT KYLIAN - SUMMERSCALES PERFORMING ARTS    

  • Modern Groups 21 & Under: MASCHERA - GLENDALE THEATRE ARTS     

  • Tap Groups 21 & Under: BIG LOVE - DANCE DESIGN THEATRE ARTS

  • Song & Dance Groups 21 & Under: SEIZE THE DAY - SUMMERSCALES PERFORMING ARTS         

  • Street/HipHop Groups 21 & Under: TNT - A2ARTS PERFORMING ARTS ACADEMY

  • Highest Overall Group Mark: PETIT KYLIAN -  SUMMERSCALES PERFORMING ARTS (Adjudicators choice)  

Online Database design by JENNI LEWIN-TURNER  in conjunction with PANDORA 

Logo designed by EMILY CARY

Charity No: 1138597    Company No: 073311337    © Sussex Festival of Dance and Song.    All Rights Reserved.    
Please note: It is against copyright to download these images. If you wish to purchase images, please contact Sussex Festival.

Sussex Festival of Performing Arts is not responsible for the content of external websites.

logo_1_biff_on_white_with_strapline.jpg
TP AED-Logo-Nominated-Festival.png
  • Facebook Social Icon