AWARD WINNERS 2017

Large Heading

JUNIOR DIVISION HIGHEST MARK AWARDS awarded in:

  • National:  PHOEBE LUCAS

  • Classical or Stylised Ballet:  ARABELLA ASTON 

  • Character:  ELLA-MARIE DAVIES   

  • Greek:  OLIVIA FLINT  

  • Modern:  BRYONY WAY 

  • Tap:  BRYONY WAY   

  • Song and Dance:  ELIZA VINCENT    

 

SENIOR DIVISION HIGHEST MARK AWARDS awarded in:

  • National:  TEGAN O’BRIEN     

  • Classical or Stylised Ballet:  MOLLY SLOGGETT 

  • Character:  LEIA BONE

  • Greek:  LOTTIE BARTON

  • Contemporary or Modern Ballet:  LEIA BONE  

  • Modern:  MOLLY SLOGGETT    

  • Tap:  FRANCESCA RAWLINSON   

  • Song and Dance:  CARYS CLARKE

  • Choreography:  TEGAN O’BRIEN 

 

DUET HIGHEST MARK AWARDS awarded to:

  • 10 Years & Under:  PHOEBE LUCAS & MOLLY COLEMAN 

  • 14 Years & Under:  ROSABELLA MURPHY & RUBY NEVILL

  • 21 Years & Under:  ABI LOBO & KELLY GREEN

 

TRIOS & QUARTETS HIGHEST MARK AWARDS awarded to:

  • 10 Years & Under:  Ruby Powley, Pearl Pennington, Marguerite Emery and Bebel Orrow from A2Arts.

  • 14 Years & Under:  Ruby Hall, Evie-Jean Walsh, Erin Baktihari & Beatrice Smedley from Rox School of Dance

  • 21 Years & Under:  Chloe Shelley, Lottie Barton, Sadie Simmons & Lauren Bird from Glendale Theatre Arts

 

DANCIA INTERNATIONAL JUNIOR DANCER OF THE YEAR 2017

Winner: BRYONY WAY  from Gabriella White Academy of Dance

Runner Up: OLIVIA FLINT from Suzanne Logan School of Dance

Finalists: ELLA-MARIE DAVIES, AMELIA MAGNI, IMOGEN HOOK, LILA WAKELIN, LUCY WESTON, LOUIS WILLIAMSON.

 

DANCIA INTERNATIONAL SENIOR DANCER OF THE YEAR 2017

Winner: LUCY SPIERS from Glendale Theatre Arts School

Runner Up: EMMA STEVENS from Jean Butterworth School of Dancing 

Finalists: BO VALENTINE COLES, MOLLY SLOGGETT, ROSABELLA MURPHY, TARA HOLLAND, AMY AVELLANO, TEGAN O’BRIEN, LEIA BONE

 

 SPECIAL AWARDS awarded for:

  • The Gibraltar Award to represent Sussex Festival in Gibraltar:  TARA HOLLAND

  • The Bridget Espinosa Scholarship to London Studio Centre Summer School:  TEGAN O’BRIEN

  • The Brighton Academy Summer School Award: KELLY GREEN

  • The Brighton Academy Taster Week Award: HEATHER McCLUMPHA 

  • The Sussex Festival Adjudicators Award:  ANDREW GLICK 

  • The Pebble Trust Award: AMELIE ZAHORCHAK AND LUCIA ZAHORCHAK

 

GROUP CUP WINNERS:

  • Character Groups 10 & Under: DANCE DESIGN THEATRE ARTS

  • Modern Groups 10 & Under: DANCE DESIGN THEATRE ARTS 

  • Tap Groups 10 & Under: DANCE DESIGN THEATRE ARTS

  • Song & Dance Groups 10 & Under: DANCE DESIGN THEATRE ARTS

 

  • Character Groups 14 & Under: DANCE DESIGN THEATRE ARTS

  • Modern Groups 14 & Under: GLENDALE THEATRE ARTS

  • Tap Groups 14 & Under: DANCE DESIGN THEATRE ARTS     

  • Song & Dance Groups 14 & Under: JEAN BUTTERWORTH SCHOOL OF DANCE

 

 

  • Character Groups 21 & Under: DANCE DESIGN THEATRE ARTS

  • Modern Groups 21 & Under:  JEAN BUTTERWORTH SCHOOL OF DANCE   

  • Tap Groups 21 & Under: DANCE DESIGN THEATRE ARTS   

  • Song & Dance Groups 21 & Under: A2 ARTS     

  • Contemporary or Modern Ballet Groups 21 & Under:  DANCE DESIGN THEATRE ARTS 

  • Highest Overall Group Mark:  DANCE DESIGN THEATRE ARTS 

Online Database design by JENNI LEWIN-TURNER  in conjunction with PANDORA 

Logo designed by EMILY CARY

  • Facebook Social Icon

Charity No: 1138597    Company No: 073311337    © Sussex Festival of Dance and Song.    All Rights Reserved.    
Please note: It is against copyright to download these images. If you wish to purchase images, please contact Sussex Festival.

Sussex Festival of Performing Arts is not responsible for the content of external websites.